ZMOREM
IMPACT VENTURE
Venture name: ZMOREM
Our name: Špeja Jantez in Petra Zajec
Short description of our activities: Interaktivna knjiga s fino motoričnimi vajami
Status: Women (ženske)
Website: https://zmorem.si/
Address where you can purchase our products: https://zmorem.si/trgovina/
Our support organisation: Kovačnica
IMPACT SOLUTION
The industry we belong to: J. INFORMATION AND COMMUNICATION ACTIVITIES (informacijske in komunikacijske dejavnosti)
We contribute to the following Sustainable Development Goals (SDG):
SDG 3 - GOOD HEALTH AND WELL-BEING (zdravje in dobro počutje), SDG 4 - QUALITY EDUCATION (kakovostno izobraževanje), SDG 10 - REDUCED INEQUALITY (zmanjšanje neenakosti)
Society challenge we tackle and our approach to solving it:
Trenutno imava dva produkta, ki se medsebojno prodajata ločeno in skupaj. Knjiga Zmorem je knjiga o sprejemanju drugačnosti. Govori o fantku Jakobu, ki se je rodil z redkim sindromom amnijskih niti in ima kot posledico svoje bolezni krajše, posebne prstke in krajšo nogo. Jakob je resnični junak in sin soavtorice knjige Špele. Ključne teme, katere obravnava knjiga, je sprejemanje Jakobove drugačnosti s strani vrtnikov, prikaže različne oblike invalidnosti ali druge posebnosti (npr. nošenje slušnega aprata, uporaba invalidskega vozička …), odhod otroka v bolnišnico in na operacijo. Izpostavi tudi tematiko vstopa otroka v vrtec. Je ena izmed redkih knjig na trgu (v slovenskem prostoru nisva našli takšne knjige), kjer bi glavni junak nosil opornico na nogi. V knjigi so vključene tudi vaje za krepitev finomotorike, ki je izjemno pomembna za otrokov razvoj, pisanje. Vaje izvajamo s pomočjo plastelina Gnetko, ki je naravni plastelin, narejen iz naravnih sestavin in primeren že za najmlajše.
Ideja je povezana z dejstvom, da je v družbi vse več nestrpnosti do sprejemanja drugačnosti v karkšnikoli obliki. Zato je knjiga, ki obravnava takšno tematiko, več ko dobrodošla za otroke in odrasle. Skozi knjigo se otroci učijo, kako pomembno je sprejemati raznolikost. Hkrati pa tudi odrasle uči, da je pomembno otroke vzgajati v duhu sprejemanja raznolikosti. Ideja je med drugim plod resničnih izkušenj in strahu mame otroka s posebnimi potrebami.
Plastelin Gnetko je produkt, ki je naraven, doma narejen plastelin. Moderna tehnologija je prinesla spremembe, kako otroci preživljajo prosti čas. Vse manj je »tradicionalne igre«, igre na prostem, igre z različnimi materiali (plastelin, gnetenje testa, igre z vodo …) ki pa so izjemno pomembne za otrokov razvoj. Igra s plastelinom krepi motorične spretnosti, kreativnost, domišljijo, sprošča, umirja … Fantek Jakob, ki je glavni junak knjige, se je rodil s posebnimi prstki. S plastelinom krepi prijeme, uporabo različnih prstov, prav tako ga plastelin pomirja. Umirjanje, sproščanje pa je pomembno za vse otroke, prav tako urjenje finomotoričnih spretnosti. Zakaj takšen poudarek? Finomotorika je sposobnost uporabe majhnih mišic v rokah, prstih in zapestju za natančne gibe kot je pisanje, risanje, manipuliranje z majhnimi predmeti, zavezovanje čevljev … Prav tako finomotorika krepi razvijanje koordinacije med očmi in rokami, je ključna za otrokov kognitivni razvoj (pri manipulaciji s predmeti se spodbuja razmišljanje, logika).
We want to increase positive impact, including sustainability, social impact, inclusion in charity actions and changes of policies with our following activities:
1.Plastelin Gnetko: plastelin, ki je narejen iz domačih, naravnih materialov (voda, sol, moka …). Shranjen je v majhnih posodicah, ki so narejene iz trajne plastike, ki se jo lahko ponovno uporabi. Plastelin je izjemno dolgo obstojen, prav tako se ga lahko večkrat uporabi. Ko ga zavržemo, se lončki lahko namenijo za shranjevanje drugih stvari.
Knjiga: dolgotrajna vrednost, fizično so knjige trajnostne, saj imajo zelo dolgo življenjsko dobo, material je možno reciklirati.
2.Da, s knjigo Zmorem zagotovo podpremo ranljive osebe, invalide in vse, ki se v sodobni družbi smatrajo kot drugačni. Predvsem pa je fokus na sprejemanju oseb s posebnimi potrebami oz. kakršnimikoli oblikami invalidnosti. S knjigo spodbujamo širšo družbo (otroke, starše, vzgojitelje, učitelje, terapevte) k razpravi o pomembnih vprašanjih glede sprejemanja drugačnosti. Prav tako preko knjige predstavimo, kako je pomembna vztrajnost, družbena vrednota, ki se v današnjem hitrem tempu zdi čedalje manj prisotna.
3. Ena izmed idej je organizacija okrogle mize oz. izobraževalnih uric o sprejemanju drugačnosti po vrtcih in šolah. Gre za povezovalni projekt z vrtci in osnovnimi šolami na temo sprejemanja drugačnosti. V razredu se prebere knjiga Zmorem o sprejemanju drugačnosti, med prebiranjem je čas za aktivno debato, vprašanja. Prav tako se vključijo različne igre, ko otroci spoznajo, kako so si med sabo različni (npr. igra v krogu, naj vstanejo samo fantki, nato samo deklice, nato tisti z dolgimi lasmi, očali … spoznamo, da smo si različni in da je tako prav). Ura se zaključi z izvedbo finomotoričnih vaj s plastelinom Gnetko na osnovi vaj, napisanih v knjigi Zmorem. Seveda pa bi bil to lahko projekt, ki ni vezan le na slovenski trg. S prevodom knjige lahko vstopimo tudi na druge trge.
4. Sprejemanje drugačnosti je kompleksen družbeni izziv, ki vključuje vidik izobraževanja, osveščanja, ozaveščanja, enakopravne obravnave. Sprememba zakonodaje igra pomembno vlogo pri spodbujanju strpnosti, vendar je potrebno tudi delo na ravni družbe, kot npr. kampanje ozaveščanja, izobraževanja, krepitev dialoga. Predlogi:
- medijska podpora: npr. določitev kvot za vsebine o različnih oblikah drugačnosti.
- podporo (večja finančna) organizacijam, ki se zavzemajo za enakopravnost in inkluzijo – potrebno bi bilo ustanoviti nek sklad, program za organizacije, ki se ukvarjajo s promocijo enakopravne obravnave, strpnosti, kar bi zagotovo spodbudilo dejavnosti civilne družbe na tem področju.
- Spremembe na področju izobraževanja, ki bi zahtevalo vključitev še več vsebin o medsebojnem razumevanju, strpnosti, pravicah v izobraževalne programe na vseh ravneh izobraževanja.
- Izjemno pomembno, sprememba pri inkluzivnem izobraževanju – naj se sprejme zakon, ki bolj spodbuja prilagoditve izobraževalnega sistema za vse invalidne otroke ali otroke s kakršnokoli obliko invalidnosti, usposabljanje učiteljev za delo z različnimi potrebami učencev in krepitev podpore otrokom s posebnimi potrebami.
Zagotovo pa predstavlja ogromen izziv možnost sprememb v zdravstvenem sistemu:
- Rehabilitacija in dolgotrajna oskrba: poudarek na razvoju programov, zagotavljanje terapij in podpore za izboljšanje vsakodnevnega življenja invalidov.
- Finančna podpora in olajšave pri kritju vseh stroškov zdravstvenih storitev, pripomočkov, terapij, zdravil.
- Individualni pristop pri načrtovanju zdravljenja in rehabilitacije.
Personal or a team photo
Photo of impact venture
![]() Personal or a team photo |
![]() Photo of impact venture |
---|