Altaqosa
IMPACT VENTURE
Venture name: Altaqosa
Our name: Lara Markič s.p.
Short description of our activities: Digitalne vsebine za šivanje (in v prihodnosti ostala ročna dela, kot je klekljanje)
Status: Impact start-up entrepreneur (podjetnik/ca začetnik/ca)
Website: altaqosa.com
Address where you can purchase our products: altaqosa.com
Our support organisation: Skupnost slovenskih podjetnic
IMPACT SOLUTION
The industry we belong to: P. EDUCATION (izobraževanje)
We contribute to the following Sustainable Development Goals (SDG):
SDG 4 - QUALITY EDUCATION (kakovostno izobraževanje), SDG 8 - DECENT WORK AND ECONOMIC GROWTH (dostojno delo in gospodarska rast), SDG 10 - REDUCED INEQUALITY (zmanjšanje neenakosti), SDG 11 - SUSTAINABLE CITIES AND COMMUNITIES (trajnostna mesta in skupnosti), SDG 12 - RESPONSIBLE CONSUMPTION AND PRODUCTION (odgovorna poraba in proizvodnja), SDG 17 - PARTNERSHIPS FOR THE GOALS (partnerstva za doseganje ciljev)
Society challenge we tackle and our approach to solving it:
Projekt Altaqosa je povezana s ciljem kakovostne izobrazbe, saj omogoča pridobivanje znanj, ki lahko zagotavljajo zanesljiv vir prihodkov. Prav tako podpira cilj dostojnega dela in gospodarske rasti, saj spodbuja kreativnost in inovativnost, širi znanja in zaposljivost mladih ter izobražuje širšo skupnost o etičnem in okoljevarstvenem pridobivanju tekstila in proizvodnje oblačil, s čimer stremi k bolj ozaveščenemu nakupovanju in posredno pomaga zmanjšati otroško delo v manj razvitih državah.
Projekt ima dober potencial za zmanjšanje neenakosti z izobraževanjem in vključevanjem socialno šibkejših skupnosti, kot so priseljenci in starostniki. Poleg tega prispeva tudi k cilju trajnostnih mest in skupnosti, saj si prizadeva ohraniti kulturno zapuščino rokodelstva in to uči skupaj s poudarkom na okoljevarstvo. Slednje sovpada tudi s ciljem odgovorne uporabe in proizvodnje, kjer projekt želi izobraževati glede trajnostnega življenjskega sloga, hkrati pa tudi vzpodbuja radovednost glede industrijskih procesov pridobivanja različnih tekstilnih vlaken, kjer je še vedno veliko prostora za optimizacijo, saj se uporablja precej organskih topil in drugih težko razgradljivih snovi, pri čemer je ključnega pomena zmanjšanje (škodljivih kemikalij) in ponovna raba (ne zgolj kemikalij, temveč tudi tekstila, oblačil in modnih dodatkov). V končni fazi pa bi želela, da projekt pomaga tudi pri partnerstvih za dosego ciljev, kjer se kaže potencial za digitalno širjenje znanja v manj razvite države (prek sodelovanja s priseljenci in/ali s pomočjo umetne inteligence).
S projektom se želim približati skupnosti in spodbujati kreativnost in strukturirano podajanje znanja v različnih jezikih, ob tem pa ozaveščati o okolju prijaznih materialih in tehnikah.
We want to increase positive impact, including sustainability, social impact, inclusion in charity actions and changes of policies with our following activities:
Imeti pozitiven vpliv je ključen motivator mojega projekta, ki stremi k opolnomočenju posameznikov, ki želijo ustvarjati in sešiti oblačila, ki se prilegajo in pristojijo njihovi postavi. Namen je nuditi kvalitetne in nazorne posnetke šiviljskih tehnik v maternem jeziku uporabnikov več narodnosti in pa digitalne kroje, prilagojene vpisanim meram posameznika. Sčasoma bi želela povečati zbirko znanj na druge rokodelske dejavnosti, za katere morda niti ni več šol in se znanje predaja prek ustnega izročila in ki so del kulturne dediščine.
Pozitiven učinek projekta na naravo in okolje bi želela doseči s:
• Promocijo naravi prijaznih materialov: vzpodbujanje, da se pri delu uporabljajo trajnostni, naravi prijazni materiali
• Zmanjšanjem odpadkov: proizvodnja kvalitetnih kosov oblačil, katerih življenjska doba je daljša od nizkocenovnih industrijsko proizvedenih oblačil
• Vzpodbujanje vzdrževanja oblačil: spodbujanje skrbi za že obstoječe kose, kar zmanjša potrebo po novih kosih oblačil in porabo blaga
• Partnerstva s trajnostnimi podjetji: partnerstvo z dobavitelji in proizvajalci, ki nudijo etično proizvedene, trajnostne materiale in ki se jih izpostavi na naši strani
Pozitiven učinek projekta na družbo bi želela doseči z:
• Boljšo dostopnostjo znanj rokodelskih veščin: izobraževalne vsebine bi bile dostopne v več jezikih, kar bi omogočilo izobraževanje skupnosti, ki sicer nimajo dostopa do izobraževalnih vsebin, ki bi jih razumeli
• Kulturnim ozaveščanjem: spoznavanje blaga, krojev in tehnik, ki definirajo etnične skupine v Evropi in morda širše (v začetku šivanje, kasneje je želja razširiti na druge rokodelske veščine, kot so klekljanje in vezenje)
• Partnerstvo z organizacijami: partnerstvo z organizacijami, ki so usmerjene v dvig kvalitete bivanja v skupnosti in v zagovorništvo socialno šibkejših, katerim bi platforma lahko bila v pomoč pri izobraževanju
• Spletno skupnostjo: povezovanje posameznikov, ki delijo svoje izkušnje in zastavljajo vprašanja in ki sicer ne bi imeli možnosti priti v stik z drugimi podobno mislečimi
Kot prostovoljka pri Slovenski Filantropiji vidim več možnosti, kako bi lahko s projektom prispevala k dobrobiti socialno šibkejših skupnosti v Sloveniji. Na primer ženski skupnosti priseljenk, ki se tedensko srečuje in v namen povezovanja in tkanja prijateljskih odnosov sodeluje pri rokodelskih delih (kot so šivanje, štrikanje in kvačkanje), bi lahko pomagala z izobrazbo rokodelskih veščin in podpirala dobrodelne projekte, ki stremijo k izboljšanju kvalitete njihovega življenja.
V projekt bi bilo zaželeno vključevati tudi starostnike, ki imajo bogate izkušnje rokodelskih veščin (in ki se morda prenašajo zgolj prek ustnega izročila). S tem bi se pripomoglo k večji enakosti in vključenosti starejše skupnosti.
Projekt Altaqosa stremi k pozitivnemu vplivu na družbo in okolje. Z nadgrajevanjem projekta bom iskala nove načine za promocijo ustvarjanja kvalitetnejših kosov oblačil, promocijo kulture, povezovanja skupnosti in varstva okolja.
Personal or a team photo
Photo of impact venture
![]() Personal or a team photo |
![]() Photo of impact venture |
---|