
NANU, Nuša Marinc s.p.
IMPACT VENTURE
Venture name: NANU, Nuša Marinc s.p.
Our name: Nuša Marinc
Short description of our activities: Proizvodnja in prodaja naravne kozmetike
Status: Women (ženske)
Website: www.nanu-skincare.com
Address where you can purchase our products: www.nanu-skincare.com
Our support organisation: Skupnost slovenskih podjetnic
IMPACT SOLUTION
The industry we belong to: E. WATER SUPPLY; SEWAGE AND WASTE MANAGEMENT; ENVIRONMENTAL REMEDIATION (oskrba z vodo; ravnanje z odplakami in odpadki; saniranje okolja)
We contribute to the following Sustainable Development Goals (SDG):
SDG 3 - GOOD HEALTH AND WELL-BEING (zdravje in dobro počutje), SDG 12 - RESPONSIBLE CONSUMPTION AND PRODUCTION (odgovorna poraba in proizvodnja)
Society challenge we tackle and our approach to solving it:
Kot formulatorka naravne kozmetike intenzivno razmišljam kako zmanjšati odpadke, zato v čim večji možni meri izbiram zero waste sestavine za svoje izdelke, povratno embalažo in reciklirani papir. Formulatorji smo namreč v svojih izdelkih začeli intenzivno uporabljati odpadne sestavine pri proizvodnji hrane, saj predstavljajo super hranila za našo kožo, hkrati pa izpolnjujejo pomembna načela okoljske trajnosti.
Pri formuliranju izdelkov tako uporabljam veliko zero waste olj nastalih iz odpadnih semen in celuloze. V mojih izdelkih boste tako našli olje malinovih pešk, olje grozdnih pešk, olje mareličnih koščic, olje pešk granatnega jabolka ipd. in pa seveda tudi druge rastlinske ekstrakte, ki se znajdejo med odpadki (kot so na primer alge, izvlečki iz lesa, vinske trte ipd). Mnogo odpadkov živilske industrije in kuhinjskih odpadkov je namreč mogoče reciklirati (v kozmetični industriji se uporablja izraz »upcycling«). Vse te reciklirane sestavine vsebujejo namreč super hranila (antioksidante, minerale, vitamine, esencialne maščobne kisline, sterole..), ki so čisto preveč dragocene, da bi jih kar tako zavrgli.
Trdno tudi verjamem, da je kakovostna kozmetika pomemben del celostne skrbi zase in tako kot je pomembno, »kaj damo vase«, je pomembno tudi, »kaj damo nase«, torej da poleg uživanja zdrave hrane in zadostnih količin tekočine poiščemo 'super hranila' tudi v kozmetičnih izdelkih.
We want to increase positive impact, including sustainability, social impact, inclusion in charity actions and changes of policies with our following activities:
Biorazgradljivo je danes običajna oznaka na potrošniški embalaži, toda kaj točno to pomeni? Konec koncev se vse lahko sčasoma biološko razgradi, čeprav lahko traja več tisoč let. Medtem ko se navadno osredotočamo na biološko razgradljivost embalaže, obstaja tudi vprašanje samega izdelka. Kaj se zgodi s kremami za obraz, ki jim je potekel rok uporabe in jih odlagamo v koše za gospodinjske odpadke? Ali pa s šamponi za lase, ki jih speremo z vodo za prhanje? Obstaja torej veliko načinov, kako lahko razumemo izraz biorazgradljivo.
Sama sem mnenja, da potrebujemo predvsem rešitve, ki zmanjšujejo količino produkta, ki vstopa v življenjski cikel, predvsem zaradi kompleksnosti biorazgradljivosti. Menim, da je potrebno za trg ustvariti več visoko kvalitetnih izdelkov in potrošnika izobraževati o pomenu sestavin v izdelkih, da bo čim manj nizkocenovnih izdelkov našlo pot do potrošnika.
Trenutno je zelo moderno govoriti o razgradljivosti ter recikliranju in podobno, potrošniki pa smo ob vseh novodobnih terminih in podatkih, s katerimi nas bombardirajo z vseh strani, že pošteno zmedeni.
Sama se intenzivno trudim potrošnike izobraževati o tem, da je pomembno kaj damo vase in tudi kaj damo nase. V prvi vrsti spodbujam vse, da posežejo po ekološki kozmetiki zato, da s tem pomagajo ohranjati naravo in prispevajo k razogljičenju našega planeta. Običajni sintetični kozmetični izdelki vsebujejo silikone, mineralna olja, sintetične polimere, konzervanse in umetne dišave, katerih proizvodnja lahko nesorazmerno obremenjuje okolje.
Kozmetična industrija je seveda takoj zagrabila pojem biorazgradljivost in ga obrnila sebi v prid ter se osredotočila na embalažo, ne pa na to, kako hitro - če sploh! - se razgradijo sestavine izdelka. V ekološki kozmetiki te sestavine nadomestijo naravne učinkovine, ki so ekološko pridelane. Torej v spoštovanju naravnih ciklov, tako da je vpliv človeka na naravo minimalen, da ne uporablja kemikalij za povečevanje donosov.
Pri proizvodnji marmelad, koncentratov in sokov, je še nedolgo nazaj nastalo ogromno odpadkov, ker je bila odvečna celuloza in seveda tudi semena, ki so bila odstranjena iz sokov in marmelad, puščena kot odpadek. Nekateri od teh odpadkov so bili uporabljeni kot naravno gnojilo, a večina teh in vsa njihova hranilna dobrota so končali kot odpadek. K sreči se je pojavil mikrotrg, ki ga večinoma sestavljamo formulatorji naravne kozmetike, ki smo izrazili interes po uporabi semen in celuloze. Sama sem v svoje izdelke NANU vključila najrazličnejše odpadke (od semen, celuloze, alg, lesa…) ter intenzivno delam na razvoju novih izdelkov in surovin, ki bi jih še lahko vključila v svoje izdelke. Aktivno namreč sodelujemo pri razvoju novih izdelkov, kjer poskušam v svoje izdelke vpeljati vedno nove ekstrakte oz. izvlečke, ki bi sicer končali na deponiji in na tak način formulatorji silimo kmetijski in živilski sektor, da razvijata in iščeta vedno nove rešitve vezane na ponovno uporabo odpadkov.
Naravni izdelki niso samo bolj prijazni do naše kože, ampak tudi do okolja, saj s tem, ko v izdelke vključujem tudi odpadke prispevam k zmanjševanju CO2.
Sama torej zares intenzivno razmišljam kako zmanjšati odpadke, zato v čim večji meri izbiram zero waste sestavine, povratno embalažo in reciklirani papir, vendar je še veliko dela. Kot proizvajalci smo dolžni tudi sami spodbujati dobre potrošniške navade in razmislek o skrbi za naš lep planet.
Personal or a team photo
Photo of impact venture
![]() Personal or a team photo |
![]() Photo of impact venture |
---|