Svetovni voditelji so se na zgodovinskem vrhu Združenih narodov, ki je potekal septembra 2015 v New Yorku, zavezali k odpravljanju revščine ter preprečevanju podnebnih sprememb in nepravičnosti do leta 2030. Častna in velika zaveza, kajne? Ampak KAKO?
Sprejeli so Agendo 2030 za trajnostni razvoj naše preljube Zemlje. Agendo je soglasno sprejelo 193 držav in s tem potrdilo 17 ciljev trajnostnega razvoja – nov univerzalni standard za razvoj.
In to so?

Pogosto zanje uporabljamo okrajšavo SDG-ji (Sustainable Development Goals).
In kaj predstavljajo?
(1) ODPRAVA REVŠČINE
Absolutna revščina je trenutno opredeljena s številom ljudi, ki živijo z manj kot 1,90 USD/dan. Do leta 2030 naj bi se delež moških, žensk in otrok vseh starosti, ki živijo pod pragom revščine v vseh njenih razsežnostih skladno z opredelitvami v posamezni državi, vsaj prepolovilo.
(2) ODPRAVA LAKOTE
Omogočiti dostop do zdrave, hranljive in zadostne hrane ter odpraviti vse oblike neustrezne prehranjenosti. Prehrambni in kmetijski sektor ponujata ključne rešitve za razvoj in sta osrednjega pomena za spodbujanje trajnostnega kmetijstva in vlaganje v kmetijsko infrastrukturo ter raziskave.
(3) ZDRAVJE IN DOBRO POČUTJE
Zagotavljanje zdravega življenja in spodbujanje dobrega počutja za vse v vseh starostih. Podpora raziskavam in razvoj cepiv, preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, bolj učinkovito preprečevanje in zdravljenje odvisnosti ter omogočanje dostopa do zdravstvene oskrbe na vseh področjih za vsakogar.
(4) KAKOVOSTNO IZOBRAŽEVANJE
Vsem otrokom se mora omogočiti, da dokončajo brezplačno, enakopravno in kakovostno osnovno in srednjo šolo, odraslim pa zagotoviti enakopraven dostop do cenovno sprejemljivega in kakovostnega nadaljnjega izobraževanja, prežetega z znanji, potrebnimi za spodbujanje trajnostnega razvoja.
(5) ENAKOST SPOLOV
V boju za enakost je cilj odpraviti vse oblike spolne diskriminacije, izkoreniniti vse oblike nasilja nad ženskami in deklicami ter sporne običaje, katerih žrtve so vse prepogosto. Ženskam mora biti zagotovljena celovita in dejanska vključenost ter enake možnosti na vseh ravneh odločanja v politiki, gospodarstvu in javnem življenju ter enake pravice do vseh vrst lastnine.
(6) ČISTA VODA IN SANITACIJE
Čista in vsem dostopna voda je bistveni del sveta, v katerem želimo živeti, zato SDG-ji v okviru tega cilja želijo do leta 2030 vsem omogočiti enakopraven dostop do čiste in poceni pitne vode, izboljšati kakovost vode z zmanjšanjem onesnaževanja ter povečanjem recikliranja in varne ponovne uporabe.
(7) CENOVNO DOSTOPNA IN ČISTA ENERGIJA
Stremijo k zagotavljanju dostopa do cenovno sprejemljivih, zanesljivih, trajnostnih in sodobnih virov energije, ki je osrednjega pomena za skoraj vsak večji izziv in priložnost.
(8) DOSTOJNO DELO IN GOSPODARSKA RAST
Družbe morajo ustvariti pogoje, ki vsem ljudem omogočajo polno in produktivno zaposlenost, kakovostna delovna mesta, ter dostojno delo. To bodo dosegle s spodbujanjem inovativnosti, z diverzifikacijo in tehnološko prenovo, poleg sprejemanja ukrepov za odpravo otroškega in prisilnega dela, sodobnega suženjstva in trgovine z ljudmi.
(9) INDUSTRIJA, INOVACIJE IN INFRASTRUKTURA
Treba je vzpostaviti kakovostno, zanesljivo, vzdržno in vzdržljivo infrastrukturo, tudi regionalno in čezmejno, ki bo prispevala h gospodarskemu razvoju in blaginji ter bo za vse cenovno sprejemljiva in enakopravno dostopna. Pomembno je podpreti domač tehnološki razvoj, raziskave in inovacije, ter absolutno povečati dostopnost informacijsko-komunikacijske tehnologije.
(10) ZMANJŠANJE NEENAKOSTI
Predvsem z odpravo diskriminatornih zakonov, politik in ravnanja, ter spodbujanjem ustrezne zakonodaje in ukrepov. Sem spada omogočanje urejene, varne, zakonite in odgovorne mobilnosti ljudi, tudi z izvajanjem dobro upravljanih migracijskih politik.
(11) TRAJNOSTNA MESTA IN SKUPNOSTI
Obstajati mora prihodnost, v kateri mesta nudijo dostop do osnovnih storitev, energije, stanovanj, prevoza in drugega. Cilj so odprta, varna, vzdržljiva in trajnostna mesta in naselja, zmanjšani škodljivi okoljski vplivi, splošen dostop do varnih, odprtih in dostopnih zelenih in javnih površin, ter pozitivne povezave med različnimi območji.
(12) ODGOVORNA PORABA IN PROIZVODNJA
Doseganje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri, zmanjševanje količine zavržene hrane in odpadkov, zagotavljanje ustreznega ravnanja s kemikalijami in vsemi odpadnimi snovmi, ter predvsem ozaveščanjem o trajnostnem razvoju in sonaravnem načinu življenja.
(13) PODNEBNI UKREPI
Države bi morale krepiti pripravljenost na nevarnosti in naravne nesreče ter sposobnost prilagajanja nanje, pri tem pa vključiti ukrepe za boj proti podnebnim spremembam v politike, strategije in načrte na državni ravni, pa tudi izobraževanje, ozaveščanje in zgodnje opozarjanje.
(14) ŽIVLJENJE V VODI
Namen je občutno zmanjšati onesnaževanje morja, trajnostno upravljati morske in kopenske ekosisteme ter jih varovati, urediti izlov ter odpraviti prelov, nezakonit, neprijavljen in zakonsko neurejen ribolov ter na sploh izboljšati ohranjanje in trajnostno rabo oceanov in njihovih virov.
(15) ŽIVLJENJE NA KOPNEM
Trajnostno gospodarjenje z gozdovi, boj proti dezertifikaciji, zaustavitev in obrnitev degradacije tal, zaustavitev izgube biodiverzitete, varovanje kopenskih ekosistemov ter spodbujanje njihove trajnostne rabe in sprejemanje nujnih ukrepov za odpravo divjega lova in trgovine z zaščitenimi vrstami so le nekateri izmed načinov, kako dosegati petnajsti cilj na seznamu SDG.
(16) MIR, PRAVICA IN MOČNE INSTITUCIJE
Združeni narodi stremijo k omogočanju dostopa do pravnega varstva za vse in izgradnji učinkovitih in odgovornih institucij na vseh ravneh. Želijo spodbujati miroljubne in odprte družbe, zmanjšati nasilje, izkoreniniti zlorabo in izkoriščanje otrok, omejiti nezakonite finančne tokove in trgovino z orožjem, omejiti vse oblike korupcije ter okrepiti zmogljivosti ustanov za boj proti terorizmu in kriminalu.
(17) PARTNERSTVA
Ponovno oživiti globalno partnerstvo za trajnostni razvoj na področju financiranja, tehnologije, krepitve zmogljivosti, trgovine, sistemskih vprašanj, skladnosti politik in institucionalnih ravni, oblikovanja večstranskih partnerstev ter spremljanja in odgovornosti glede dostopnosti in zanesljivosti podatkov.
In zakaj se sploh pogovarjamo o SDGjih?
Ker v Kovačnici (in Zavodu Meta ter Fund2740) izvajamo projekt ActImpAct, s katerim pomagamo podjetnikom, ki si želijo pomagati svetu! Podpiramo in razvijamo #impact podjetništvo in podjetnike, se pravi tiste, ki jim je poleg dobička pomemben tudi vpliv njihovega podjetja na boljši jutri. Kako lahko pomagamo tebi? Z mentorji, izobraževanji, sodelovanju pri pridobivanjem sredstev …
Se najdeš v #impact podjetništvu? Z veseljem se dobimo s tabo na kavici, da vidimo, kako lahko skupaj naredimo kaj dobrega!