ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje in SKUP – Skupnost privatnih zavodov sta v partnerstvu z ENSIE – European Network of Social Integration Enterprises in Zavodom RS za zaposlovanje, ki je bil soorganizator konference v okviru projekta SEA, od 22. do 24. oktobra organizirala že 5. dneve socialne ekonomije. Na otvoritvi, ki je potekala v sredo 22.10. je v imenu MDDSZ prisotne pozdravila državna sekretarka Martina Vuk. Poudarila je, da je socialno podjetništvo ena izmed oblik podjetništva, katere osnovni namen je družbena odgovornost. Po besedah sekretarke bo nadaljnjemu razvoju socialnega podjetništva naklonjen tudi operativni program za 2014-2020, ki je še v pripravi.
Na letošnji konferenci so priznani predavatelji iz ZDA, Evrope in Slovenije spregovorili o socialnem podjetništvu v luči ameriških izkušenj, zaposlovanju v socialnih podjetjih, crowdfundingu oziroma množičnem financiranju, zadružništvu, podpornem okolju, Strasbourški deklaraciji, družbenem učinku socialne ekonomije, aktivnem državljanjstvu in opolnomočenju ranljivih skupin ter ostalih pomembnih temah za obstoječe in bodoče socialne podjetnike ter vse državljane.
Vodilna misel celotne konference je bila Socialno podjetništvo – prvi korak do vsevključujoče družbe. Vrednote vključujoče družbe kot strateški cilji in motivacijski dejavniki družbenega razvoja povezujejo ljudi v skupnost, ki s spoštovanjem različnosti zmore potencial raznolikosti izkoristiti tudi v smislu pretoka idej, znanja, napredka, družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja.
Konferenca je bila sofinancirana tudi iz projekta SEA – Social Economy Agency, ki je sofinanciran v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Italija 2007-2013, iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev. Cilj projekta SEA je razvoj inovativnega sistema, ki bo ranljivim skupinam omogočal vključitev v delo preko aktivnosti, ki bodo pripomogle k razvoju socialne ekonomije in skupnega sistema za socialno in delovno vključevanje. Operativni cilji so: ustanovitev čezmejne agencije za promocijo socialne ekonomije, oblikovanje mreže različnih storitev za vključevanje in ustanovitev novih zaposlitvenih področij za socialna podjetja na vključenem območju. Dosedanje delo in pomen projekta v okoliščinah, ki so se bistveno poslabšale od časa pričetka izvajanja projekta, je udeležencem predstavil vodilni parter projekta Lega delle Cooperative FVG, ki jo je zastopal gospod Fabrizio Valencic.
V sredo 22.10. ob 19:uri je v atriju Mestnega muzeja Ljubljana potekala tudi slavnostna izročitev Strasbourške deklaracije socialnega podjetništva s predlogi za njeno implementacijo v slovenskem prostoru in razglasitev zmagovalcev 3. natečaja za družbene inovacije 2014. Deklaracijo je državnemu sekretarju Tadeju Slapniku izročila Dolores Kores, predstavnica ekspertne skupine GECES.
Večerni dogodek se je zaključil s podelitvijo nagrad 3 natečaja družbenih inovacij. Na podlagi glasovanja udeležencev 5. Dnevov socialne ekonomije ter ocen komisija je med 10 finalisti zmaga pripadla Varni hiši Stigma z inovacijo “Več znanja, več poti”.