Dandanašnji podjetniki si bolj kot kdaj koli prej prizadevajo graditi podjetja, ki bodo spremenila svet. Zdi se, da smo prešli v novo fazo, v kateri podjetniki pogosto sledijo poti, širši od dobička. Tovrstne podjetnike imenujemo #impact podjetniki.
Radi rečemo, da so podjetniki »posebni« ljudje. Prevzemajo tveganje (samo)zaposlovanja, na kocko postavijo lastno kariero, premagujejo padce na strmi poti do uspeha; in vse to, ker si želijo nekaj »več«. Podjetnike vodi želja po spremembi statusa quo. Zjutraj jih spravi iz postelje želja, da naredijo nekaj drugačnega, da naredijo spremembo v svetu. Vse pogosteje srečujemo podjetnike, ki verjamejo v podjetja in podjetništvo s poudarkom na etičnosti in transparentnosti, ter tako izkoreninjajo podjetniške dinozavre s 100% fokusom na profit. Verjamejo v ustanavljanje podjetij, ki lajšajo življenje ljudi. Preprosto povedano, ne verjamejo v prodajo – verjamejo v reševanje problemov.
Pokojni ustanovitelj Appla, Steve Jobs, je bil eden prvih #impact podjetnikov – kakor čudno se to sliši. Njegova goreča želja je bila spremeniti svet … Na bolje. Najlepše je to povzel njegov stavek: »V tistih, v katerih nekateri vidijo norce, mi vidimo genije; saj le ljudje, ki so dovolj nori, da mislijo, da lahko spremenijo svet, so tisti, ki to tudi storijo.«
Z novim pristopom k podjetništvu se spreminjata tako poslovni svet kot poslovanje v 21. stoletju. Danes poslovnega uspeha ne ocenjujemo več samo po dobičku, temveč po vplivu – #impactu. Posledično postaja poslovanje odgovornejše, bolj transparentno, bolj koristno, bolj zanimivo in, navsezadnje, bolj zabavno. Stvari gredo na bolje. Toda prosim, za naše in vaše dobro, nikar ne vključite stavka “izboljšanje sveta” v svojo vizijo in poslanstvo.
#Impact podjetniki si namenoma prizadevajo za napredek v smeri ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov (SDG – Sustainable Development Goals). (Saj vemo, še en nov pojem in z njim nov svet. O ciljih trajnostnega razvoja bomo govorili kdaj drugič, ok?). Mogoče se vam zdi, da bi se lahko #impact podjetnike uvrstilo med socialne podjetnike. Ja in ne. V Sloveniji socialne podjetnike opredeljuje Zakon o socialnem podjetništvu ZSocP, ki pravi: »socialno podjetje je nepridobitna pravna oseba, ki pridobi status socialnega podjetja in je lahko društvo, zavod, ustanova, gospodarska družba, zadruga, evropska zadruga ali druga pravna oseba zasebnega prava, ki ni ustanovljena izključno z namenom pridobivanja dobička ter premoženja ne deli, prav tako ne deli ustvarjenega presežka prihodkov nad odhodki.« Status socialnega podjetja pri nas lahko pridobi podjetnik, ki:
- opravlja gospodarske in negospodarske dejavnosti,
- ima v svojih notranjih aktih opredeljeno omejitev delitve presežka prihodkov nad odhodki oziroma premoženja med člane oziroma deležnike socialnega podjetja,
- je neodvisna in organizacijsko samostojna v odnosu do pridobitnih gospodarskih družb, pravnih oseb javnega prava ali lokalnih skupnosti,
- zagotavlja vključujočo obliko upravljanja, ki temelji na soodločanju in demokratičnem načinu odločanja in
- izpolnjuje druge pogoje, ki jih določa ta zakon in zakon, ki ureja pravno organiziranost posamezne vrste nepridobitne pravne osebe.
Po pridobitvi statusa, za katerega je potrebno posebej zaprositi, se podjetju dodeli okrajšavo »so. p.«
V tujini socialno podjetništvo opredeljujejo kot: »pristop posameznikov, skupin, start-up podjetij ali podjetnikov, v katerem razvijajo, financirajo in izvajajo rešitve za socialna, kulturna ali okoljska vprašanja. Profitni podjetniki običajno merijo uspešnost s poslovnimi meritvami, kot so dobiček, prihodki in zvišanje tečajev delnic. Socialni podjetniki so, za razliko od profitnih, ali neprofitni ali pa združujejo profitne cilje z ustvarjanjem pozitivnega “donosa družbi”.«
Podobno, a ne isto . S projektom ActImpAct si želimo podpreti podjetnike, ki »v srcu dobro mislijo«, in jim pomagati na njihovi poslovni poti. Projekt podpira Google.org in se v prvi vrsti osredotoča na podjetnike, ki prispevajo k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. Kot že rečeno – o njih kdaj drugič.
Se vam zdi, da so #impact podjetniki redki kot gobe poleti? Da tega v Sloveniji še nimamo? Da je glavni motiv naših podjetnikov dobiček in še več dobička? Da #impact podjetništvo ni realno?
Dajmo pogledat nekaj primerov! Ponovimo vprašanje: Kdo so #impact podjetniki?
Npr. Londonski Trampolin, ki se trudi za integracijo beguncev in jim pomaga zgraditi kariero v novi državi; Steve Jobs, ki je imel vizijo in misijo spremeniti svet … no, sploh se nam ni treba ozirati čez mejo, tudi v naši bližini imamo kar nekaj super primerov #impact podjetnikov in podjetij.
Taka je, na primer, trgovina brez plastične embalaže Pouhn Cekar v Škofji Loki.
Mlada kranjska podjetnika Cats’n’clothes, ki oblačilom ponujata drugo priložnost.
Torej, podjetja, ki delajo za profit, ampak ne zgolj za profit. Poznate tudi vi kakšnega?